Návštěva Environmentálního centra v Krsech

Většina tříd prvního stupně využila nabídky Environmentálního centra v Krsech, které je zaměřeno na alternativní zdroje energie, mapuje vznik života na Zemi a propaguje zdravý životní styl.

V Krsech si nejprve žáci prohlédli kostel s krásným betlémem, varhany a andělíčkem, který po vložení drobné mince jako poděkování pokývá hlavou.
V samotném Centru si díky názorné expozici si žáci uvědomili, odkud pochází energie, kterou využívají, když používají elektrické spotřebiče nebo si svítí. Prohlédli si přírodniny pod mikroskopem a poznávali hlasy ptáků. Na digitálním modelu si žáci prostřednictvím projektoru mohli vytvářet modely mořského dna, přičemž projektor na písek promítal aktuální mapu vytvořeného dna, dále znázorňoval vrstevnice, proudění vzduchu či sopečnou činnost. Žáci se také dozvěděli o nebezpečí světelného znečištění, které představuje riziko zdravotní, ekologické i bezpečnostní, v neposlední řadě nás ochuzuje o pohled na noční hvězdnou oblohu.

V rámci exkurze se také podívali do jednoho z údajně nejstrašidelnějších míst na světě – do kostela v malé vesničce Luková u Manětína. Zde si prohlédli sochy – duchy bývalých obyvatel vesničky, z nichž některé v noci světélkují.

Jeli se také podívat na největší sluneční hodiny na světě v Krašově u Bezvěrova. Gnómonem – „ručičkou“ či ukazatelem je samotný vysílač a číslice jsou rozesety na okolní silnici a na části pole.

Tento program byl uskutečněn v rámci projektu Společně a neformálně, který je realizován s německým partnerem Naturpark Bayerischer Wald e.V.

Exkurze se velmi vydařila a děti odjížděly domů plné zážitků.