Žákovská knihovna

Naše žákovská knihovna se nachází v prvním patře v multimediální učebně MUC2.

Žáci mají k dispozici přes 2000 knih – beletrie i encyklopedie, časopisy, počítače připojený k internetu, jednoduché kvízy, čtenářský koutek.

Žáci si zde mimo půjčování knih mohou číst, prohlížet časopisy, vyplňovat kvízy vždy k určitému tématu nebo vyhledávat informace pro zadané projekty.

Žákovská knihovna je v dopoledních hodinách využívána i pro výuku s možností využití interaktivní tabule, audiotechniky a počítačů. Knihovní fond je dle možností průběžně doplňován.

Vedoucí školní knihovny: Eva Zikmundová    kontaktní mail: zikmundovaev@zs14.plzen-edu.cz

Provoz knihovny – půjčování knih

Úterý:     Velká přestávka

Středa:   Velká přestávka

Čtvrtek: 13.00 – 14.00 hodin

Pátek:    13.00 – 14.00 hodin

Řád školní knihovny k nahlédnutí zde.

Akce a projekty:

Knižní novinky, aneb co si přečíst v novém roce:

Není měsíce, abych do naší Žákovské knihovny nezapsala nové knihy. Ať jsou to knihy či časopisy od štědrých dárců – žáků, rodičů z naší školy, kterým tímto velmi děkuji, nebo přímo z regálů knihkupectví, které zakoupila naše škola. Jsou to knihy pro malé i velké čtenáře. Od pohádek přes atlasy, encyklopedie, až po sci-fi příběhy. Také zde najdete poučné knihy, bajky, pověsti, detektivní romány i romány podle skutečných událostí. Prostě každý si najde to své. Knihy si mohou žáci i vyučující vypůjčit domů a za dlouhých zimních večerů si přečíst nebo přijít jen tak s kamarády do knihovny si knihy prohlédnout, posedět a povykládat si o nich.
Tady je ukázka některých nových titulů.

Šťastnou ruku ve výběru knihy a příjemné počtení Vám přeje Eva Zikmundová

Čtenář na jevišti 2017

Listopad 2017

Společnost Svět knihy vyhlásila začátkem září v rámci kampaně na podporu četby knih „Rosteme s knihou“ 5. ročník projektu „Čtenář na jevišti 2017,“ do kterého se přihlásila i naše škola. Úkolem bylo si vyzkoušet práci s knihou, zpracování literárního textu a přípravu scénického čtení spojené s hereckou aktivitou. Do práce jsme se pustili s vybranými žáky třetích tříd a pod vedením Evy Zikmundové a Mgr. Ireny Eichlerové jsme vytvořili video upoutávku na knihu Modrý Poťouch od Miloše Kratochvíla. Všichni jsme si práci velmi užili.

Páťáci: https://www.youtube.com/watch?v=nWPYIARgPjU

Třeťáci: https://www.youtube.com/watch?v=KoAip5CvTcc

Listy nejen na stromech, ale i v knize

V dubnu a v květnu probíhal v knihovně program pro děti z jednotlivých oddělení družiny na téma „Listy nejen na stromech, ale i v knize.“ Děti vytvořily svůj lístek, na který napsaly, co pro ně znamená čtení a kniha. Tento lístek si pak nalepily na strom, který je namalovaný v knihovně. Přečetli jsme si i pohádku z knihy Proměny. Legendy o stromech a květinách, kde nás zaujal příběh, proč má vrba kočičky.

Cestujeme světem knih

Ke čtení knih byli žáci motivování projektem „Cestujeme světem knih,“ kde měli děti od prvních do čtvrtých tříd přečíst a pak přečtenou knihu představit svým spolužákům. Vyvrcholením bylo květnové soutěžní odpoledne dětí s rodiči a učiteli, kde byli vyhodnoceni nejpilnější čtenáři, kteří byli odměněni knihou. Cílem projektu bylo posílení čtenářské gramotnosti žáků. Čtenáři navštěvovali i Žákovskou  knihovnu, kde si knihy prohlíželi a zapůjčili pro domácí četbu. Celoročně si vedli žáci čtenářské deníky a své spolužáky seznamovali s obsahem přečtených knih a doporučovali jim knihy k přečtení. V rámci tohoto projektu získala naše knihovna i dvě sady knih po 25 ks. Na tyto knihy se těší nejen děti, ale i učitelé, až si je společně přečtou při hodinách čtení.

Poděkování

Jménem naší Žákovské knihovny bych chtěla poděkovat Školnímu parlamentu za pomoc v projektu „Od Ježíška přišla nová knížka? Věnujte ty, které již nečtete.“

Zároveň děkuji všem rodičům, dětem a zaměstnancům, kteří nám přispěli knihou (někteří i více knihami) do fondu naší Žákovské knihovny. Velké poděkování patří i Spolku rodičů za finanční příspěvek. Díky těmto knihám se naše knihovna opět o trochu rozrostla, a tím se dětem rozšířil výběr knih k zapůjčení.

Zde je ukázka některých knih, které se nám sešly a jistě udělají našim čtenářům radost. Cestu do naší knihovny si našlo okolo 130 knih.

Zakoupené knihy z příspěvku Spolku rodičů. Celkem 52 knih a malá ukázka některých vybraných titulů.