Les ve škole

Školní družina 14. ZŠ v Plzni se ve školním roce 2019/2020 připojila k mezinárodnímu programu Les ve škole, který v České republice koordinuje vzdělávací centrum TEREZA. Jedná se o dlouhodobý mezinárodní program, do kterého je zapojeno cca 4 000 škol z 26 zemí světa. Motivuje učitele, aby se svými žáky chodili v době výuky ven a umožnili jim učit se „o lese v lese“. V České republice je do programu zapojeno více než 350 základních škol, přírodovědných kroužků nebo družin.
Žák, který se účastní programu:
- Má rád les
využívá jej k odpočinku a ke hrám. Les je pro něj místem pro hru i kreativní tvoření. Vytváří si osobní vztah k rostlinám, živočichům, konkrétním místům i lesu jako celku.
- Zkoumá les
pomocí pozorování i studia zkoumá děje, které se tu odehrávají a zajímá se o vzájemný vliv člověka a lesa. Získané znalosti dokáže uplatnit i v jiných ekosystémech.
- Pečuje
o zelená místa ve svém okolí, přímo v lese, parku, či v truhlíku, i skrze zapojení dalších dětí či dospělých. Účastní se lokálních i mezinárodních aktivit na podporu ochrany přírody.
- Šetří
množství spotřebovaného dřeva a třídí papír jako cennou surovinu.

V průběhu školního roku uskutečníme za doprovodu lesních skřítků výpravy do přírody i do lesa, kde budeme poznávat rostliny a živočichy. Prozkoumáme jejich vzájemné vztahy, zapátráme po pobytových znameních a stopách živočichů. Zažijeme mnohá dobrodružství, posílíme svaly a vzájemné vztahy mezi sebou. Na základě získaných zkušeností jistě zvládneme v závěru programu vytvořit „ Kroniku lesních skřítků,“ tvořenou plakáty a pracovními listy o životě lesních organismů a jejich vztazích.
Absolvováním připraveného programu se pokusíme připojit k 125 třídám v ČR, které se za minulý školní rok mohou pyšnit certifikátem „Lesní třída,“ a tím získat i roční patronaci nad 10m2 nového pralesa na Ještědském hřebeni.
Učme děti chodit ven v každém věku a za každého počasí. Je to stejně důležité jako jídlo, čištění zubů nebo spánek...